fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за періoд з 11.07.2016 пo 17.07.2016 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 18 Jul 2016 Tags:

Дайджест новин законодавства і практики

за періoд з 11.07.2016 пo 17.07.2016

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Україна і Канада підписали угоду про зону вільної торгівлі

11 липня було підписано Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою.

Документ підписав Перший віце-прем’єр-міністр, Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів і Міністр міжнародної торгівлі Канади Христя Фріланд.

Угода також вимагає ратифікації парламентами обох країн.

Основний зміст Угоди охоплює положення про торгівлю товарами, правила походження, сприяння торгівлі, праці, положення про державних закупівель, інтелектуальної власності, вирішенні спорів, санітарних і фітосанітарних заходів тощо

Очікується, що Угода дозволить диверсифікувати торговельні потоки з України і залучити канадські інвестиції в Україну. Оскільки Канада відкриває свій ринок для українських товарів на 99%, український бізнес зможе скористатися безмитним доступом на новий ринок. Відповідно до Угоди, українські підприємці отримають підтримку у виході на канадський ринок, зокрема через проект CUTIS (Canada – Ukraine Trade and Investment Support project).

Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Україна підписала Угоду про зону вільної торгівлі з Канадою» від 11.07.2016 року

Визначено перелік історичних найменувань, якими заборонено називати юросіб

Розпорядженням Кабінету Міністрів від 6 липня 2016 року № 479-р затверджено Перелік історичних державних найменувань, які забороняється використовувати в найменуваннях юридичних осіб приватного права.

Дане розпорядження прийнято для реалізації вимог абзацу другого частини п’ятої статті 16 Закону про держреєстрацію юросіб.

До Переліку увійшли державні утворення, найменування органів влади, а також організацій, структур, формувань, які боролися за незалежність України в ХХ столітті і т.д.

Наводимо цей Перелік повністю:

  1. Державні Утворення:

Київська Русь;

Руське Королівство;

Галицько-Волинська Русь;

Велике Князівство Литовське;

Річ Посполита;

Гетьманщина;

Запорізька Січ;

Запорозька Січ;

Слобідська Україна;

Правобережна та Лівобережна Україна;

Українська Народна Республіка (УНР);

Українська держава;

Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР);

Карпатська Україна.

  1. Найменування органів влади, а також організацій, структур, формувань, які боролися за незалежність України у ХХ столітті:

Центральна Рада;

Генеральний Секретаріат;

Державний Секретаріат;

Рада народних міністрів;

Генеральні секретарства;

Державна варта;

Директорія Української Народної Республіки;

Державна народна рада;

Генеральний суд;

Державний сенат;

Українське державне правління (УДП);

Дієва армія;

Сойм;

Українські Січові Стрільці (УСС);

Українська галицька армія (УГА);

Повстанча армія України;

Українська повстанська армія (УПА);

Організація народної оборони «Карпатська Січ» (ОНОКС);

Українська головна визвольна рада (УГВР).

  1. Найменування станових органів.
  2. Історичні найменування: «Малоросія», «Новоросія», «губернія».

Розпорядження КМУ від 06.07.2016 р. № 479-р «Про затвердження переліку історичних державних найменувань»

Російські товари не можна ввозити до кінця 2017

Кабінет Міністрів постановою від 6 липня 2016 року № 417 продовжив заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації.

Відповідні зміни внесено до постанови Кабміну від 30 грудня 2015 року № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації».

Ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації (відповідно до установленого постановою переліку) заборонено до 31 грудня 2017 року включно.

Постанова про заборону втратить чинності 1 січня 2018 року або після скасування заборони ввезення на митну територію Російської Федерації товарів сільськогосподарського призначення, продукції та сировини, що походять з України.

Постанова КМУ від 06.07.2016 р. № 417 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. N 1147»

Спрощено процедуру оформлення дозволів на установку реклами уздовж автодоріг

При оформленні дозволів на розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг поза населеними пунктами розгляд матеріалів тепер буде здійснюватися фахівцями управлінь превентивної діяльності ГУ Нацполіціі регіонів, тобто, на обласному рівні.

Раніше цим займався центральний апарат Національної поліції.

Такий крок дозволить упорядкувати діловодство, скоротити час на узгодження таких документів і зробить процедуру зручною для підприємців.

Офіційний портал УБДД, рубрика «Новини», підрубрика «Спрощено процедуру оформлення дозволів на встановлення зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг» від 08.07.2016 року

Затверджено ліцензійні умови для підприємств, що утилізують небезпечні відходи

Уряд затвердив ліцензійні умови для підприємств, які займаються утилізацією небезпечних відходів.

Нові правила встановлюють прозорі умови ведення бізнесу в сфері поводження з небезпечними відходами та дозволяють державі здійснювати ефективний контроль за діяльністю ліцензіатів в цій сфері, відзначили в Мінприроди.

«Система поводження з небезпечними відходами була де-факто знищена. Через відсутність ліцензій ми отримали неврегульовану і неконкурентну ситуацію, коли пестициди, агрохімікати, фармацевтичну продукцію, що втратила термін придатності, утилізували як завгодно і де завгодно, або у випадку з ліками – повторно пакували і продавали в аптеках, – розповів Міністр екології Остап Семерак. – Нові умови дозволять державі контролювати великий тіньовий і ринок небезпечних відходів з мільярдним оборотом коштів і, нарешті, встановлять прозорі умови для бізнесу, виключаючи корупційні оборудки в цій сфері».

Міністр зазначив, що цього рішення більше року чекали вітчизняні підприємства, які через відсутність ліцензійних умов, а значить і ліцензій, не могли здійснювати утилізацію пестицидів і отрутохімікатів: «Єдина компанія, яка в 2014 році отримала ліцензію на утилізацію непридатних пестицидів і агрохімікатів, не виконувала своїх зобов’язань. Наше Міністерство не мало навіть можливості здійснити перевірку даного підприємства. Нові ліцензійні умови унеможливлять виникнення подібних ситуацій».

Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Остап Семерак: «Нові ліцензійні умови дозволять вивести з тіні багатомільярдні грошові обороти» від 13.07.2016 року

Про надання щорічної відпустки після відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації і доводиться до відома всіх працівників. Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше ніж за 2 тижні до встановленого графіком терміну.

Відповідно до ст.79 КЗпП України, щорiчнi основна та додатковi вiдпустки повної тривалостi у перший рiк роботи надаються працiвникам пiсля закiнчення шести мiсяцiв безперервної роботи на конкретнму пiдприємствi, в установi, органiзацiї.

У разi надання зазначених вiдпусток до закiнчення шестимiсячного термiну безперервної роботи їх тривалiсть визначається пропорцiйно вiдпрацьованому часу, крiм визначених законом випадкiв, коли цi вiдпустки за бажанням працiвника надаються повної тривалостi.

Щорiчнi вiдпустки за другий та наступнi роки роботи можуть бути наданi працiвниковi в будь-який час вiдповiдного робочого року.

Перiод (робочий рiк), за який надається щорiчна вiдпустка, згiдно з графiком вiдпусток, має бути обчислений з дати укладення трудового договору (наприклад з 04.12.2007 до 03.12.2008, з 04.12.2008 до 03.12.2009 і т.д.).

Відповідно до ст.82 КЗпП України час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку не входить до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. Це необхідно врахувати при визначенні кількості днів щорічної основної відпустки за робочий рік.

Отже, після початку нового періоду (з дати прийняття на роботу) працівник має право на отримання щорічної відпустки. Конкретний період початку відпустки визначається графіком відпусток на поточний рік.

Офіційний портал Управління Держпраці у Кіровоградській області, рубрика «Новини», підрубрика «Запитуйте – відповідаємо» від 14.07.2016 року

Проведення остаточного розрахунку при звільненні

Державна служби України з питань праці надала роз’яснення щодо проведення остаточного розрахунку при звільненні:

  1. Відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належить йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення.
  2. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівнику при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
  3. Частиною 1 ст.117 КЗпП України передбачено, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, у разі відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
  4. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
  5. Незгода працівника з прийнятим стосовно нього роботодавцем рішення є індивідуальним трудовим спором, який, відповідно до ст. 232 КЗпП України, вирішується у судовому порядку. Судовий збір при звернення до суду за вирішенням трудового спору не стягується.

Офіційний портал Управління Держпраці у Вінницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «Проведення остаточного розрахунку при звільненні» від 14.07.2016 року

Як застосовувати обмеження до декретних, якщо особа працює в умовах неповного робочого часу

Мінсоцполітики в листі від 23.06.2016 р. № 215/18/99-16 звертає увагу: Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105 та Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 не містять уточнень щодо суми допомоги в розрахунку на місяць залежно від режиму роботи застрахованої особи.

Тож особі, котра працює на умовах неповного робочого часу, допомога у зв’язку з вагітністю і пологами обчислюється, беручи до уваги нараховану зарплату, з якої сплачено ЄСВ. Але така допомога в розрахунку на місяць має бути не меншою за мінімальну зарплату, встановлену в місяці настання страхового випадку.

Отже, якщо нарахована сума допомоги в розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної зарплати, то необхідно здійснити в цьому місяці доплату до зазначеної суми та, відповідно, збільшити загальну суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Лист Міністерства соціальної політики України від 23.06.2016 р. № 215/18/99-16 «Обчислення допомоги по вагітності та пологах»

Розрахунок заробітної плати при наданні відпусток працівникам

Виплати, які називають відпускними, формально є зарплатою за час відпустки, оскільки cт.74 КЗпП передбачає, що працівникам надаються щорічні відпустки (основна і додаткові) зі збереженням місця роботи (посaди) i зарплати на період відпустки.

Оскiльки працівник під час відпустки нe працює, то за цeй період йoму виплачується середня зарплата.

Чи не найголовніше у розрахунку оплати відпустки — це правильний розрахунок суми відпускних. Основою для такого розрахунку є середньоденна сума заробітної плати, яка розраховується за встановленим порядком.

Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічних та додаткових відпусток є останні 12 календарних місяців, які передують місяцю надання відпустки (пункт 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ № 100 від 08 лютого 1995 р.).

У разі, якщо працівник до отримання відпустки відпрацював на підприємстві менше року, то розрахунок проводиться за період з першого числа місяця, наступного за місяцем прийняття на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.

До розрахункового періоду не включаються святкові дні, в які, згідно з чинним законодавством, працівники не працювали. Слід зазначити, що Законом України № 238-VIII від 05.03.2015 року внесено зміни до статті 73 Кодексу Законів про Працю, які передбачають додатковий святковий день 14 жовтня. Отже, при розрахунку відпускних працівникам із розрахункового періоду потрібно виключати 11 днів.

З розрахункового періоду виключається також час, коли працівники не працювали з поважних причин та за ними не зберігався заробіток. Зокрема це стосується часу перебування у відпустці без збереження заробітної плати.

Офіційний портал Управління Держпраці у Кіровоградській області, рубрика «Новини», підрубрика «Про розрахунок заробітної плати при наданні відпусток працівникам» від 11.07.2016 року

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»

X