fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики за періoд з 06.03.2017 пo 12.03.2017 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 13 Mar 2017 Tags: , , ,

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики

за періoд з 06.03.2017 пo 12.03.2017

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Суди стануть електронними

10 березня Рада з питань судової реформи оприлюднив проекти нових процесуальних кодексів – Цивільний та Господарський процесуальні кодекси, якими запроваджуються такі зміни:

  1. Можливість захисту прав через суд способом, не визначеним законом або договором.
  2. Електронні докази в якості самостійного виду доведення. Свідки в господарському процесі виступатимуть як субсидіарне джерело доказів.
  3. Розширення способів забезпечення позову, а також відшкодування шкоди, заподіяної необґрунтованим забезпеченням позову чи доказів.
  4. Докази, включаючи висновки експертів, подаються сторонами. Суд постановляє вимогу про витребування доказів і призначає експертизу тільки в передбачених законом випадках.
  5. Юрисдикція між загальними, господарськими та адміністративними судами ділиться по предмету позову, а не відповідно до того, хто є сторонами позову.
  6. Наказне провадження стає електронним – передбачено стягнення у такому порядку неоспорюваної заборгованості.
  7. Розгляд нескладних і незначущих справ в спрощеному процесі – без виклику сторін.
  8. Відповідальність за зловживання правами.
  9. Гармонізація правил цивільного і господарського судочинства.
  10. Впровадження «Електронного суду» – ведення електронних справ.
  11. Судове забезпечення позову і доказів в арбітражному і третейському процесі. Визначення одного суду для оскарження рішень міжнародного комерційного арбітражу, винесених в Україні. Розгляд в одному провадженні вимог про визнання та виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу і заяви про його скасування.

Щодо кодексу адміністративного судочинства, то вводяться електронні докази – інформація в електронній (цифровій) формі, що містить відомості про обставини, що мають значення для справи (зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео та звукозапису і т. д.), веб-сайти (сторінки), текстові, графічні, голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі; можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах і ін.), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях зберігання даних в електронній формі (в тому числі в Інтернеті).

Проект Цивільного процесуального кодексу України від 10.03.2017 року; Проект Господарського процесуального кодексу України від 10.03.2017 року; Проект Кодексу адміністративного судочинства України від 10.03.2017 року

Малий і середній бізнес отримає підтримку від ЄС

Україна зможе реалізувати проекти програм COSME за наступними напрямками:

– поліпшення умов доступу малих та середніх підприємств на ринки;

– поліпшення умов для конкурентоспроможності;

– формування культури ведення бізнесу.

Програма ЄС «Конкурентоспроможність підприємств малого та середнього бізнесу (COSME) (2014-2020)» (Competiveness of Small and Medium Enterprises) – європейська програма підтримки малого та середнього бізнесу. Ратифікація Угоди відкриє доступ українським підприємствам державного, приватного та громадського секторів до фінансування як з боку бюджету програми, так і з боку інвестиційних і венчурних фондів Євросоюзу.

Президент підписав Закон «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Європейським Союзом про участь України в програмі ЄС «Конкурентоспроможність підприємств малого та середнього бізнесу (COSME) (2014-2020)». Закон був прийнятий Верховною Радою 22 лютого 2017 роки.

Закон України 22.02.2017 року № 1904-VIII «Про ратифікацію Угоди між Урядом України і Європейським Союзом про участь України в програмі ЄС «Конкурентоспроможність підприємств малого і середнього бізнесу (COSME) (2014-2020)»

Спрощено реєстрацію змін до кредитних договорів з нерезидентами

В рамках дебюрократизації операцій з іноземною валютою спрощено процедуру надання документів для реєстрації змін до договорів на залучення резидентами кредитів в іноземній валюті від нерезидентів.

Так, з 4 березня 2017 банкам не потрібно надавати в НБУ скан-копії документів при реєстрації змін до кредитних договорів при наявності індикаторів ризикових фінансових операцій, якщо зміни стосуються випадків:

– зниження розміру процентної ставки, комісій, неустойки, інших платежів;

– переходу резидента-позичальника на обслуговування в інший уповноважений банк;

– зміни юридичної адреси позичальника;

– пролонгації терміну кредиту, позики.

Постанова Правління НБУ від 2 березня 2017 року № 18 «Про внесення змін до Положення про порядок здійснення банками аналізу та перевірки документів (інформації) про фінансові операції та їх учасників»

Щодо переліку гарантійних товарів, які можна продавати тільки через РРО

Пропонований Кабміном перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни, в цілях застосування РРО, занадто широкий. Так вважають у Державній регуляторній службі.

Нагадаємо, продаж побутової техніки під гарантію тільки через РРО передбачено Законом № 1791-VIII.

Документ стосується суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту. При їх реалізації обов’язкове застосування РРО. Це нововведення поширюється і на підприємців, які користуються спрощеною системою оподаткування, незалежно від обраної ними групи єдиного податку та обсягу річного доходу. Визначальною умовою для застосування РРО є реалізація відповідного виду товарів, а саме – технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту.

У переліку товарів, які не можна буде продавати без касових апаратів, кілька десятків позицій. До нього увійшли класична електроніка і побутова техніка, а також дрібні прилади (ваги, праска, фен, годинник, електробритви, ігрові приставки, окуляри, дитячі коляски, настільні або кімнатні ігри, включаючи столи для гри в пінбол тощо).

Таким чином, удар припадає на недорогі товари, які реалізуються на ринках за готівку.

Голова ГЖРС Ксенія Ляпіна зазначила, що рішення про погодження цього документа буде прийнято з урахуванням думки всіх учасників ринку. Вона вважає, що перелік повинен включати найбільш ризикові товари за чітко визначеними критеріями.

Офіційний портал Державної регуляторної служби України, рубрика «Новини», підрубрика «Державна регуляторна служба пропонує звузити перелік груп товарів, що вимагають застосування РРО»

Чергове полегшення для бізнесу

Кабмін за ініціативою Мінекономрозвитку скасував 44 акти у сфері державного нагляду (контролю).

Скасування застарілої нормативної бази призведе до зменшення кількості перевірок бізнесу різними установами.

Заходи державного нагляду (контролю), передбачені скасованими актами, втратили свою актуальність або не передбачені Законом «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

В цілому, 10 березня – в «дерегуляційній день» уряд скасував більше 100 різних незаконних або застарілих документів.

Уряд також впорядкував процедуру видачі архітектурних ліцензій, усунувши практику визнання незаконною безстроковість ліцензії. Відтепер ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури здійснюватиметься у порядку, визначеному Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності», а саме:

  • ліцензія діятиме безстроково,
  • ліцензія коштуватиме один прожитковий мінімум на день прийняття рішення про видачу ліцензії,
  • перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії, визначено Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності в постанові Кабінету Міністрів України від № 256.

Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Уряд скасував більше 100 застарілих обмежуючих документів в рамках «Дерегуляційного дня» від 10.03.2017 року

Роз’яснено, як вирішувати спори про захист інтелектуальної власності

Господарський суди при розгляді справ про захист прав на об’єкти інтелектуальної власності повинні враховувати, зокрема, такі висновки ВГСУ:

  1. Використання комерційного найменування не повинно носити одноразовий характер і повинно мати місце на момент звернення позивача до суду. При цьому необхідно розрізняти найменування юрособи та комерційне найменування (постанова ВГСУ від 22 грудня 2015 року з справі № 910/20889/13).
  2. Укладення ліцензійного договору пізніше публічного відтворення музичних творів не дає безумовних підстав стверджувати про те, що таке відтворення було неправомірним (постанова ВГСУ від 23 лютого 2016 року по справі № 910/13003/15).
  3. Зобов’язання по виплаті відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна відтворити твори, зафіксовані у фонограмах, відеограмах і їх зразках, є грошовим, і в разі його несвоєчасного виконання, до порушника застосовуються положення ст. 625 ЦК (постанова ВГСУ від 21 червня 2016 року по справі № 910/19653/15).
  4. Багаторазове придбання позивачем незаконно реалізованого твору не співвідносно до кількості порушень, вчинених відповідачем, так як в даному випадку мова йде про одне тривале правопорушення (постанова ВГСУ від 29 березня 2016 року по справі № 916/3350/15).
  5. Якщо в ліцензійному договорі зазначено, що організацією колективного управління суб’єкту підприємництва надається право публічного виконання творів без обмеження їх переліку, предмет договору вважається узгодженим (постанова ВГСУ від 27 вересня 2016 року по справі № 916/4242/15).
  6. Для задоволення позовної вимоги про виплату компенсації за порушення авторського права, досить наявності доказів вчинення протизаконних дій, а незначний обсяг такого правопорушення не є достатньою підставою для відмови в задоволенні позову (постанова ВГСУ від 23 червня 2015 року з справі № 910/27253 / 14).

Питання практики застосування господарськими судами законодавства у справах, в яких заявлені вимоги про захист прав на об’єкти інтелектуальної власності, роз’яснені в листі ВГСУ від 28 лютого 2017 року № 01-06 / 521.

Лист Вищого господарського суду України від 28.02.2017 року № 01-06/521

Щодо заміни додаткової соцвідпустки на дітей компенсацією

Міністерство соціальної політики України в листі від 19.01.2017 № 132/0/101-17/284 зважає на те, що частину щорічної відпустки можна замінювати грошовою компенсацією, але за бажанням працівника і за умови, якщо працівник скористався щорічною основною і додатковою відпусткою тривалістю не менше ніж 24 календарних дні. При цьому додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи, а також додаткові відпустки у зв’язку з навчанням не належать до щорічних відпусток, тому на них не поширюються вищезазначені умови компенсації щорічних відпусток.

Лист Міністерства соціальної політики України від 19.01.2017 року № 132/0/101-17/284

Про відмову працівника від підпису в особовій картці

Мінсоцполітики України в листі від 12.12.2016 № 1648/0/101-16/28 інформує про порядок ведення суб’єктами господарювання типової форми № П-2 «Особова картка працівника».

З кожним записом, що вноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний ознайомити працівника під підпис в особистій картці (типова форма № П-2), в якій має повторюватися відповідний запис з трудової книжки (вкладиша) (п. 2.5 Інструкції № 58).

Чинним законодавством не передбачено нормативно-правового акту, що підтверджує дії працівника або відмову в їх учиненні, не зафіксований у письмовій формі. Якщо працівник відмовляється ознайомлюватися під підпис в особистій картці про призначення на роботу, переведення чи звільнення, то, на думку фахівців відомства, з метою фіксації та підтвердження дій працівника посадовими особами підприємств, установ та організацій можливе складання акту в довільній формі.

Лист Міністерства соціальної політики України від 12.12.2016 року № 1648/0/101-16/28

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»

X